I.rész Személyi jövedelemadót és egészségügyi hozzájárulást érintő 2015. évi adótörvény változások tervezet.

Publikálva: 2014-11-05

Cafeteria

A javaslat szerint a béren kívüli juttatások köre változatlan marad. Megszűnik viszont a béren kívüli juttatások és az egyes meghatározott juttatások adóterhelése közötti megkülönböztetés, mivel a jövőben a béren kívüli juttatások után is 16% szja-t és 27% aho-t (a korábbi 14% helyett) kell fizetnie a kifizetőnek. Az adó alapja változatlanul a juttatások értékének 1,19-szerese.

A munkáltató által valamennyi munkavállalónak vagy valamennyi munkavállaló által megismerhető szabályzatban rögzített módon több munkavállalónak adott juttatás (egyes meghatározott juttatás) esetén szintén nő a közteher mértéke, mivel a jövőben ezen juttatások esetén a korábbi 1,19-szeres szorzó helyett a juttatás értékének 1,53-szorosa után kell a munkáltatónak a 16% szja-t és 27% eho-t megfizetnie. Ugyanilyen mértékű a közteher a béren kívüli juttatások azon része után, amely meghaladja a törvényben meghatározott értékhatárt vagy az évi 450 000 forint keretösszeget.

 

A javaslat szerint tehát a béren kívüli juttatások adóterhelése 35,7 százalékról 51,17 százalékra emelkedik, míg az egyes meghatározott juttatások esetén a közteher mértéke 51,17 százalékról 65,79 százalékra növekszik.

 

Adómentes juttatások

Az adómentes juttatások köre nem változik jelentősen. Így pl. megmarad a lakáscélú munkáltatói támogatások adómentessége is, sőt jövőre már a lakás akadálymentesítéséhez is adómentesen hozzájárulhat a munkáltató, illetve a korábban akadálymentesítéshez adott munkáltatói kölcsön elengedése miatt nem keletkezik kamatkedvezményből származó jövedelem.

 

Családi adókedvezmény

Növekvő kedvezmény a kétgyermekes családoknak 2016-tól:

  • A két gyermeket nevelő családok által igénybe vehető családi adóalap-kedvezmény mértéke 2016-tól 4 éven át fokozatosan emelkedni fog. Két eltartott esetében a kedvezmény kedvezményezett eltartottanként 62 500 forintról 125 000 forintra fog nőni. 2015-ben a kedvezmény mértéke nem változik. Egy eltartott esetében a kedvezmény mértéke marad 62 500 forint, míg három eltartott esetében továbbra is 206 250 forint kedvezmény lesz érvényesíthető.

Változik a családi kedvezmény érvényesítésére jogosultak köre

A családi kedvezmény érvényesítésére jogosultak köre is változik. A nevelőszülő közös háztartásban élő, családi pótlékra egyébként nem jogosult házastársa is jogosultként kerül nevesítésre. Így a házastársak már év közben is közösen érvényesíthetik a kedvezményt.

 

Első házasok kedvezménye

A javaslat szerint 2015-től minden olyan ifjú pár, amelynek legalább egyik tagja első házasságát köti, 24 hónapon keresztül, de legfeljebb a családi kedvezményre való jogosultság megnyíltáig együttesen havi 5 000 forint adócsökkenést eredményező mértékben csökkentheti az adóalapját. A kedvezmény a megfelelő nyilatkozat megtétele esetén már az előleg levonásánál figyelembe vehető, a házastársak közösen is érvényesíthetik, vagy az adóév elteltével az adóbevallásban megoszthatják egymás között. A házasságkötéssel járó adókedvezménynek felső életkori határa nincs.

 

Életbiztosítások

A teljes életre szóló életbiztosítások 2017 után azonos adójogi kezelés alá esnek az egyéb megtakarítási jellegű biztosításokkal, azaz a teljes életre szóló életbiztosítások rendszeres díjának adómentessége 2017 után megszűnik, míg a 2018 után kötött ilyen biztosításokból származó jövedelem kamatjövedelemként adózik.

 

Nyugdíjbiztosítás

A javaslat pontosítja a nyugdíjbiztosítás fogalmát és a biztosítási eseményeket. Ezen kívül azt is tartalmazza, hogy a biztosítás kedvezményezettje – a halálesetet kivéve – csak a biztosított lehet, illetve amennyiben a szerződő és a biztosított személye elválik egymástól, és a szerződést a szerződő megszünteti, a felhalmozott összeg a biztosítottat illeti meg.

 

Kiküldetési rendelvény

Változik a kiküldetési rendelvény fogalma. A jövőben a zárt rendszerben kezelt és tárolt, elektronikus úton előállított bizonylat is kiküldetési rendelvénynek minősül.

 

Munkavállalói értékpapír-juttatási program 

Korábban a munkavállalói értékpapír-juttatási programokat az adóhatóság vette nyilvántartásba, majd ez a hatósági nyilvántartás megszűnt. A javaslat szerint a jövőben a program szervezője a kötelező tartási időszak kezdő napját követő 20. napig köteles megküldeni az adóhatóságnak a program meghirdetéséről a munkavállalók, vezető tisztségviselők részére kiadott tájékoztató vagy más hasonló irat másolati példányát.

 

Munkaerőkölcsönzés 

Amennyiben egy munkavállaló magyarországi foglalkoztatására munkaerő-kölcsönzés keretében kerül sor úgy, hogy a kölcsönbeadó külföldi vállalkozás, a bejelentéssel, nyilvántartással, járulékok megállapításával, bevallásával és megfizetésével kapcsolatos kötelezettségeket a belföldi kölcsönvevő teljesíti. A jövőben lehetővé válik, hogy a személyi jövedelemadó megállapításával, bevallásával és megfizetésével kapcsolatos kötelezettségeket is a belföldi kölcsönvevő teljesítse

 

Jövedéki adó

A számos jövedéki adót érintő változás közül a magánfőzéssel kapcsolatos szabályok módosításait emeljük ki. Magánfőzés keretében, azaz saját gyümölcsből, saját desztillálóberendezés segítségével a jelenlegi 200 liter helyett jövőre már csak 50 liter párlat előállítását engedélyezi a jövedéki adóról szóló törvény (Jöt. tv.).A magánfőző a többletet a vámhatósággal egyeztetett módon köteles megsemmisíteni.

 

Megszűnik a magánfőzés jövedéki adó mentessége is.A magánfőző évi 1 000 forint átalányadót lesz köteles minden tárgyévet követő január 15-ig bevallani és megfizetni a lakóhelye szerinti önkormányzatnak. A bevétel a helyi önkormányzatoknál fog maradni, azonban a magánfőzéssel kapcsolatos nyilvántartási és egyéb adminisztrációs feladatokat is az önkormányzat fogja ellátni: a desztillálóberendezés megvásárlását a megszerzést követő 15 napon belül be kell jelentenie a magánfőzőnek az önkormányzatnál. A 2015. január 1-jét megelőzően megszerzett desztilláló berendezéseket 2015. január 15-ig köteles minden magánfőző bejelenteni a lakóhelye szerinti helyi önkormányzatnál.

 

A magánfőzéssel előállított párlatot csak a magánfőző, családtagjai és vendégei fogyaszthatják, értékesítésére – alkoholtermék-adóraktár részére történő értékesítést kivéve – nem kerülhet sor.

 

EU-s kötelezettségszegési eljárás eredményeként a törvényjavaslat értelmében megszűnik továbbá az alkoholtermékek differenciált adóztatása: 2015. január 1-jétől egységesen hektoliterenként 333 385 forint lesz a jövedéki adó mértéke, így nem esnek magasabb adómérték alá a tömény szeszek. A bérfőzés 0 százalékos adómértéke is megszűnik, a normál adómérték 50 százalékát, tehát hektoliterenként 167 000 forint jövedéki adót kell a bérfőzött párlat tiszta szesz tartalma után megfizetni a bérfőzetőnek.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailby feather